Wzorowy Blog Biznesowy

Co to jest identyfikacja wizualna firmy i z czego się składa?

Identyfikacja wizualna firmy to ogół symboli – logo, kolorystyka, krój pisma – oraz zachowań w firmie mające na celu zbudować spójny wizerunek oraz wyróżnić firmę na tle konkurencji. Wpływa pozytywnie na pozycję firmy na rynku.

Identyfikacja wizualna niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zwiększa wartość postrzeganą firmy i stwarza wizualną tożsamość, co skutkuje rozpoznawalność w branży. Gwarantuje to pierwsze, dobre wrażenie i utrwala ofertę w pamięci klienta.

Gdy zamawiasz pełną identyfikację wizualną swojej firmy zyskujesz kompleksowe podejście, czyli wydasz mniej niż zamawiając każdy element – wizytówka, papier firmowy, logo itp. – oddzielnie. Zamawiając identyfikację wizualną otrzymujesz księgę znaku, czyli zbiór reguł, który pozwala na utrzymanie wizualnej spójności. Są to wzorce, poczynając od typografii po formy budowy reklamy, które pozwalają każdemu grafikowi prawidłowo korzystać ze stworzonych projektów.

System identyfikacji wizualnej (SIW) obejmuje wizualne czynniki kontaktowania i komunikowania się firmy z otoczeniem. To swoisty kod optyczny i estetyczny umożliwiający przedsiębiorstwu przekazywanie otoczeniu takich sygnałów, które budują i utrwalają jej pozytywny wizerunek w tym otoczeniu. Złożoność tego systemu zależy przede wszystkim od wielkości, zakresu i sposobu działania przedsiębiorstwa. Dlatego też SIW może składać się z kilku bądź kilku tysięcy różnych elementów
– Aneta Szymańska, Public relations w systemie zintegrowanej komunikacji marketingowej, Unimex, Wrocław 2004, s. 238 – 239.

Trzy podstawowe graficzne elementy identyfikacji wizualnej firmy to logo, kolorystyka i krój pisma.

Logo

Przyciąga uwagę i pomaga w identyfikacji firmy na pierwszy rzut oka. To gwarant odróżnienia się na tle konkurencji. Logo musi być proste i czytelne, a jego symbolika jasna dla każdego konsumenta.

Kolor

Odnosi się bezpośrednio do psychiki człowieka. Nadaje charakter projektowi, wyrazistość. Są to zazwyczaj 2-3 kolory, które dominują w wizerunku firmy.

Krój pisma

Niesie ze sobą emocje, choć są fonty, które są z nich wyzbyte idealne dla korporacji. Stawiając na budowanie wyrazistego wizerunku font jest równie ważny co logo i kolorystyka.

Pochodnymi elementami identyfikacji wizualnej firm są:

Druki firmowe – notesy, wizytówki, teczki ofertowe

Najpowszechniejsze elementy identyfikacji wizualnej firmy. Wręcz niezbędne do tego, żeby być rozpoznawalnym.

Tablice informacyjne

Pokaż gdzie jesteś. Niech już z daleka klient kojarzy Twoją firmę.

Opakowania

Nie można ignorować tego, że opakowanie produktu i marka dyktują cenę. Opakowanie wpływa nawet na doznania smakowe.

Samochody

Oklejanie samochodów firmowych to korzystanie z reklamy tranzytowej niskim kosztem.

Plakietki pracowników i gości

Niezbędny element, dzięki któremu Twoi pracownicy mogą identyfikować się z Twoją firmą. Spraw, że będą z tego dumni.

Gadżety – smycze, zapalniczki itp.

To dość tani sposób, aby konsument odczuł korzyść z komunikacji z Twoją firmą

Ubiór pracowników

Ujednolicenie strojów pracowników oraz umieszczenie na nich logo ułatwia im utożsamianie się z Twoją firmą i podążanie za jej ideą.

Aranżacja wnętrz

Dobrze zaprojektowane wnętrze, które jest powielane np. w restauracjach, pozwala poczuć się klientowi komfortowo.

Inne

Coś jeszcze? To wszystko zależy od specyfiki Twojej firmy i jej obszaru działań

Gdzie możesz zamówić identyfikację wizualną dla swojej firmy?

Polecam korzystanie z naszych usług. Z chęcią udzielamy porad eksperckich w dziedzinie identyfikacji wizualnych firm. Zapraszam Cię do kontaktu z nami.

Wybrane dla Ciebie

Czytaj również

Korzyści ze spójnej identyfikacji wizualnej twojej firmy

Jakie korzyści niesie ze sobą spójna identyfikacja wizualna firmy?

Najważniejszą korzyścią dla Ciebie będzie to, że identyfikacja wizualna może zwiększyć postrzeganą wartość firmy. Ludzie w dużym stopniu są wzrokowcami…
czytaj dalej

Trzy problemy nowo powstałej firmy, które rozwiąże studio graficzne

Twoja firma niedawno powstała. Z łatwością udało się wypełnić wniosek CEIDG-1 i już następnego dnia przedsiębiorstwo ze sfery marzeń wkroczyła w…
czytaj dalej
Strategia powoduje wzrost - wpis na blog

Od czego zacząć budowanie strategii marki? Krótka instrukcja

Strategia to Wasz autorski pomysł na osiągnięcie rynkowego sukcesu poprzez określone działania. Weźmy na przykład Empik i Amazon. Pierwszy z…
czytaj dalej